Gdzie spać

Hotele

Opcja dla osób, które dysponują większą gotówką. Noclegi w zależności od miasta zaczynają się od 200-300 zł w mniejszych miejscowościach i niższym standardzie do 2000 w największych atrakcjach turystycznych i najwyższym standardzie za pokój na dobę. Do rozważenia przez tych, którzy chcą mieć zapewniony spokój, określony standard, a jenocześnie korzystać z atrakcji stricte kubańskich w dobrych ośrodkach.

Casa particulares

Najbardziej rozpowszechnioną formą nocowania na Kubie pozostaje tzw. casa particulares czyli nocowanie u Kubańczyków. Prowadzone są przez mieszkańców, którzy posiadają licencje na prowadzenie gościnnych domów (mieszkań) dla obcokrajowców. Ceny wahają się standardowo od 20 do 30 (ale i więcej w kurortach jak np.: Varadero) CUC (bez śniadania – śniadanie dodatkowo zazwyczaj za ok 5 CUC). Można podejmowac próby negocjacji i bywa, że da się uzyskać tańszą cenę. Warto jednak pamiętać, że większość pieniędzy oddają państwu, ile zostanie zatem w ich kieszeniach, zalezy równiez od tego, ile my za nocleg zapłacimy.

Airbnb

System pośrednictwa w wynajęciu mieszkania. Od niedawna na Kubie można korzystać z AirBnB. Jest to serwis, dzięki któremu możesz wynajmować pokój lub cały dom / mieszkanie bezpośrednio od właścicieli po konkurencyjnych cenach. Zarejestruj się klikając TUTAJ i odbierz 100 zł na pierwszą podróż z AirBnB.

Hostele

Najtańsza, ale wciąz zbyt mało rozpowszechniona możliwość nocowania na Kubie. Ceny zaczynają się od ok. 7-8 CUC w pokojach kilkuosobowych po ceny równe noclegom w casa particulares za jedynkę czy dwójkę.

CouchSurfing (CS)

CS na Kubie działa, jednak w związku z prawnymi ograniczeniami, w ograniczonej formule. Za pomoca CS można skorzystać z noclegu u kogoś za opłatą bądź skorzystać z pomocy hosta CS jako pośrednika, który pomoże nam wynająć pokój/mieszkanie (pokoje czy mieszkania w ramach tzw. casa particulares – o czym niżej). Oczywiście CS w postaci umówienia się na spacer czy imprezę jest całkowicie legalny i praktykowany.