Dwie waluty – CUC i CUP
Różnica polega na tym, iż CUC z zasady przeznaczone są dla turystów (ewentualnie dla produktów i usług, które mają być z założenia niedostępne „dla wszystkich”, o wyższej jakości), zaś CUP to waluta stricte kierowana do zdecydowanej większości Kubańczyków (można za nie kupować rzeczy tańsze, o niższej jakości).
Turysta również może się posługiwać walutą CUP! Nie jest prawdą, że to waluta, w której może płacić tylko mieszkaniec Kuby. Każdy, w tym turysta może CUP otrzymać podczas zakupów jako resztę. Problem leży gdzie indziej. CUC i CUP nie różnią się od siebie – na pierwszy rzut oka – za bardzo. Na banknotach CUC widnieją budynki, na CUP – osoby.
Uważaj na „pomyłki”
Należy zarówno podczas zakupów, jak i przy wydawaniu reszty uważać. Po pierwsze zwróć uwagę, ile realnie kosztuje dany produkt bądź usługa (często ceny w CUP i CUC podawane są ze znakiem $; potrzebna jest więc obserwacja, jakie banknoty dają Kubańczycy). Po drugie uważaj by płacąc w CUC nie dostać reszty w CUP.
Unikaj dolarów amerykańskich
Na Kubę nie należy zabierać na wymianę dolarów amerykańskich. Zawsze przy wymianie pobierany jest podatek w wysokości ok 10% od wartości wymiany. Najlepiej zabrać z sobą gotówkę w euro (by nie tracić na przewalutowaniach wypłacając środki z bankomatu) bądź dolarach kanadyjskich. Jeśli chcemy wypłacać środki z bankomatu, najlepiej mieć konto w PLN.