Alkohol – co i jak

Mojito Cuba

Rum

Można pić w postaci czystej i nieprzetworzonej z butelki bądź w drinkach. Drinki najczęściej, bądź prawie zawsze, piją turyści bądź bogatsi Kubańczycy (płaci się w CUC). Rum z butelki smakuje jak 40% napój alkoholowy, ale w przeciwieństwie do klasycznej polskiej wódki ma zawsze ciekawy posmak, dzięki czemu nie wymaga popijania napojami czy sokami.

Który rum jest najlepszy?

Zależy kto pyta, kogo i gdzie. Wśród rumów wyróżnia się m.in. Havana ClubSantiago de CubaVaraderoMulataCubaySantero itd.

Drinki

Drinki, z których słynie Kuba to:
– cuba libre (rum roczny Havana Club oraz sok z limonki bądź cytryny, cola),
– mojito (rum 3 letni Havana Club oraz cukier trzcinowy, sok z limonki, gałązki mięty, woda gazowana),
– daiquiri (mrożony zblendowany mix: rum 3 letni Havana Club, sok z limonki, likier Maraschino, dużo kruszonego lodu),
ale można również spotkać takie, jak:
– pina colada (drink ananasowo-kokosowy),
– rum collins (rum 3 letni Havana Club, cukier, sok z limonki, woda gazowana).

Piwa

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym piwem na Kubie jest Cristal. Piwo nie urywa, jest niezłe, a bardzo dobre – zawsze i wszędzie – gdy jest zimne i pijemy je na słońcu. Oczywiście tyczy się to w takich warunkach wszystkich piw, tyle, że inne marki mają w sobie coś więcej niż Cristal. Inne marki kubańskie bądź dostępne na Kubie to m.in. Bucanero Fuerte (5,4%), Mayabe czy dominikańske Presidente. Warto poszukać, i sięgnąć, jeśli uda się na nie trafić – piwa PolarHatuey czy Tínima.

Oczywiście część z nich produkowana jest przez browary z centralnej i wschodniej Kuby, więc dostępność może być np. w samej Hawanie trudniejsza. Warto na pewno korzystać z okazji i próbować piw warzonych na miejscu w lokalach jak np.: Taberna de la Muralla przy Plaza Vieja w Hawanie.

Ceny

Standardem jest puszka czy butelka 0,33 za 1 CUC. W miejscach bardziej turystycznych cena wzrośnie do 2-3 CUC. Jednak w samych knajpach da się tez napić piwa już za 10-15 CUP.