Nieważne co do tej pory widziałeś / widziałaś. Havana jest inna. Zupełnie inna. Gorący karaibski klimat, kolonialna architektura, w większości w stanie prawie rozpadu. Dzieci wciąż grające w klasy na ulicy, awarie prądu obejmujące całe 2 milionowe miasto. Spacery promenadą, stare miasto, kluby, mojito… Ale po kolei. Oto 10 najlepszych miejsc w Havanie.

1 Malecon

Ciągnąca się na ok 8 km promenada nadmorska – łączy centrum Hawany z Vedado. Oprócz turystów dużo Kubańczyków spędza tu wolny czas. Część łowi ryby, część zagaduje do turystów licząc na monetę, część po prostu spaceruje a część… No cóż – zajrzyj TU. Malecon to jeden z najprzyjemniejszych spacerów, jakich doświadczysz w Havanie.

Havana Malecon

2 Stare miasto (Habana Vieja)

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Stara Havana to skarb tego miasta. Wąskie uliczki, barokowe budynki, w tym piękny plac katedralny.

Habana Vieja

3 El Capitolio

Wyglądająca jak Kapitol w Waszyngtonie, kiedyś siedziba rządu, dziś siedziba Kubańskiej Akademii Nauk.

Havana El Capitolio

4 Museo de la Revolución i Museo Nacional de Bellas Artes

Jeśli lubisz muzea, sprawdź dwa z nich. Pierwsze, znajdujące się w siedzibie przedrewolucyjnych prezydentów, nawiązuje do rewolucyjnych czasów. Drugie poświęcone jest sztuce kubańskiej od 17 wieku do czasów współczesnych. Te dwa miejsca to idealne przystanki dla osób zainteresowanych historią i kulturą.

Museum de la revolucion, źródło: wikipedia

5 Paseo del Prado

Przez wielu uważana za najpiękniejszą ulicę Havany. Ciągnące się wzdłuż tej promenady ławeczki, duże latarnie, posągi budują niesamowity klimat. Oddziela stare miasto od centrum.

Havana, Paseo del Prado

6 Plaza de la Revolucion

31 największy plac miejscu na świecie. Może nie jeden z najpiękniejszych, ale na pewno ogromny symbol dla wszystkich mieszkańców Havany. Setki tysięcy osób przychodziły tu słuchać Fidela Castro a także Jana Pawła II. Na placu znajduje się 109 metrowa wieża pamiątkowa na częśc bohatera Kuby Jose Marti.

Plaza de la Revolucion, źródło: wikipedia

7 Playas del Este

Jeśli nie masz czasu na odwiedzenie najlepszych kubańskich plaż, albo masz po prostu ochotę odpocząć trochę od miasta, wybierz się na Playas del Este. Od centrum miasta dzieli je jakieś 30 min jazdy samochodem.

Playas del Este

8 Camara Oscura

Znajdująca się na 35 metrowej wieży w centrum Havany Camara Oscura umożliwia oglądanie ulic Havany live na specjalnym urządzeniu. Ciekawe doświadczenie za kilka CUC. Będąc już na wieży warto chwilę pospacerować po tarasach i popatrzeć na panoramę miasta.

Plaza Vieja, źródło: wikipedia

9 Fusterlandia

Jeśli widziałeś Park Guell w Barcelonie, to miejsce wyda Ci się znajome. Jose Rodrigez Fuster udekorował tę część miasta zainspirowany wizytą w Hiszpanii. Efekt jest bardzo ciekawy.

Fusterlandia, źródło: wikipedia

10 Morro Castle

Zamek, broniący bram do portu w Havanie. Można go zwiedzać i korzystać z dobrych widoków na miasto. Na jego terenie znajduje się też latarnia morska. Zamek o takiej samej nazwie znajduje się również w Santiago de Cuba.

Morro Castle