Każdy znajdzie na Kubie coś, co mu się spodoba. Stare kolonialne miasta, piękne karaibskie plaże, taniec, muzyka. Poniżej znajdziesz listę 10 miejsc, atrakcji, które powinieneś odwiedzić będąc na Kubie.

 

10 Playa Paraiso, Cayo largo del sur

Nie zaglądaj Cayo largo del sur jeśli interesują cię jedynie kolonialne zabytki na Kubie, bo ich tu nie ma. Jest za to jedna z najpiękniejszych plaż – Playa Paraiso. Znajdziesz tu bogatych turystów, w dodatku nagich. Plażę na Cayo largo del Sur są przyjazne nudystom. Pamiętaj, że hotele w tym miejscu są bardzo drogie, a dostęp do casas particulares ograniczony. Najsensowniej jest dolecieć samolotem. Jeśli to dla ciebie zbyt dużo zachodu jak dla kilku plaż, wybierz się przynajmniej na Playa Ancon. Jest bardzo urokliwa, niewielka, nie tak znana jak ta obok Varadero, a do tego blisko Trynidadu.

9 Cienaga de Zapata

To kolejna atrakcja w okolicy Cienfuegos. Cienaga de Zapata to jeden z ważniejszych naturalnych parków na Kubie. Bagno, ptaki, flamingi i krokodyle na farmie. To tak w skrócie. Bogactwo różnych gatunków zwierząt przyciąga tu turystów. W okolicy warto zajrzeć do Laguna del Tesoro (jezioro) oraz Playa Larga (plaża).

Cienaga de Zapata, źródło: wikipedia

8 Cienfuegos

Nazywane perłą południa lub niekiedy “kubańskim Paryżem”, to miasto znajdujące się na południu wyspy. Warto je odwiedzić z uwagi na zabytkowe centrum wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo w niedalekiej odległości od Cienfuegos znajdziemy kolejne atrakcje m.in. Cienaga de Zapata, Playa Larga, wodospad el Nicho czy urokliwy Trynidad.

Cienfuegos

Cienfuegos

7 Wodospad El Nicho

To miejsce nie jest z regułī wymieniane jako jedna z głównych atrakcji, dlatego właśnie je lubimy. Nie ma tu tłumów, a jeśli jesteś w Cienfuegos to dzieli cię tylko 30 km. Wodospad znajduje się w Parque Natural Topes de Collantes. Od momentu wyjścia z samochodu / autobusu trzeba jeszcze przejść krótki (ok 2km) spacer przez malowniczy park. NA końcu czeka na nas nagroda – możliwość kąpieli pod wodospadem.

El Nicho, źródło: wikitravel

6 Santiago de Cuba

Santiago to drugie największe miasto Kuby i stolica wschodniej części kraju. Ulice delikatnie falują w tym malowniczo położonym miejscu. Don Facundo Bacardi otworzył tu pierwszą fabrykę rumu. Podobnie salsa wzięła początku z ulic Santiago. To miasto zupełnie inne od Hawany. Położone we wschodniej części wyspy chyba po prostu czerpie więcej ze wschodu.

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba

5 Camaguey

Trzecie największe miasto Kuby, którego centrum wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie centrum jest głównym powodem, dla którego warto tu dotrzeć. Splątane uliczki, często prowadzące do ślepych zaułków, innym razem do pięknych placów, pozwolą Ci się na chwilę zgubić i zapomnieć. Mówi się o nim “miasto labirynt”.

Camaguey, źródło: wikipedia

4 Varadero

Varadero budzi skrajne emocje. Jedni mówią, że kompletnie nie warto tam jechać. Inni, że jak najbardziej. Dlaczego to miejsce znalazło się na naszej liście? Varadero to turystyczny kurort. Jeśli więc wybierasz się na Kubę, żeby chłonąć jej prawdziwą tożsamość, możesz nie być zachwycony tym, co zobaczysz w Varadero. Wystarczy jednak, że odwrócisz się od zabudowań i spojrzysz w stronę morza. To jest argument, który przemawia za tym miejscem. Piękna, piaszczysta plaża. Mimo, że dość komercyjna to i tak robi wrażenie. Jeśli byłeś na Seszelach, Hawajach czy Fiji – możesz odpuścić Varadero. Jeśli nie, podjedź tam choćby na chwilę i odpocznij. Jest zresztą spora szansa, że Twój lot będzie startował w Varadero – lata tu większość czarterów. Pamiętaj, że Kuba to karaibska wyspa. Takie miejsca też są więc częścią jej charakteru.

Varadero

Varadero

3 Vinales

To jeden z najbardziej znanych parków narodowych na Kubie. Najbardziej charakterystyczne w tym miejscu są tzw. “mogoty”, czyli wysokie wzgórza porośnięte roślinnością. To miejsce to chyba też najbardziej znana plantacja tytoniu na świecie. W okolicy parku znajdziemy też Mural de la Prehistoria – duże malowidło na skale, zamówione przez Fidela Castro, przedstawiające proces ewolucji.

Vinales

Vinales

2 Trynidad

Po wizycie w zatłoczonej Havanie nie ma nic lepszego niż złapanie oddechu w mniejszym miasteczku. Trynidad to jedno z ładniejszych miejsc jakie znajdziemy na wyspie. Kiedyś jeden z wiodących ośrodków handlu cukrem i zarazem jedna z najstarszych osad na Kubie. Kolonialna starówka została wpisana na listę UNESCO, a jej główny punkt to Plaza Mayor z barokową katedrą.

Trinidad de Cuba

1 Havana

Tego miejsca przedstawiać nie trzeba. Stolica, a zarazem piękna ikona całej wyspy. Największa metropolia na Karaibach (ponad 2 mln mieszkańców). Ulubione miejsce Ernesta Hemingway’a. Jeśli chcesz dostać Kubę w pigułce, to właśnie tu (sprawdź też nasze TOP 10 w Havanie). To właśnie w Hawanie znajdziesz najwięcej zabytkowych, choć w użyciu, samochodów, które widzisz na wszystkich zdjęciach z Kuby. Z uwagi na duży ruch turystyczny Hawana ma sporo skomercjalizowanych miejsc oraz dość natrętnych mieszkańców, mimo to jednak warto zanurzyć się w tym miejscu na dłużej. Główna atrakcją jest stare miasto (wpisane na listę UNESCO), spacer promenadą Malecon oraz duża ilość barów, gdzie możemy potańczyć salsę, posłuchać muzyki czy po prostu wypić mojito.

Havana